Strategibureau får ny direktør

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Hidtil har Carat Deep Blue haft en todelt ledelse. Nu samles styringen hos den ene.

En to-delt ledelse blev resultatet for Aegis Medias kommunikationsstrategiske afdeling, Deep Blue, da Malene Birkebæk i foråret rykkede op i hierarkiet hos Aegis og blev ny direktør for gruppens største selskab, mediabureauet Carat.

Den situation ændres nu. Fremover skal bureauet ledes af den ene af de to, 37-årige Per Christiansen.

Han var chef for for strategi-enheden mens Malou Deleuran var chef for analyseenheden. Det er hun stadig – men altså nu med Per Christiansen som chef.

“Vi kørte også den todelte ledelse, mens Malene var på barsel, og det har hidtil givet mening. Men nu flytter vi fokus. Analyser og data er fortsat vigtige, men vi vil koncentrere os mere om at bringe dem ind i strategi-arbejdet, anvendeligheden og de anbefalinger eller beslutninger, de skal give anledning til, og så giver det mere mening at have en leder,” siger Per Christiansen.

Før han for to år siden kom til Deep Blue var han strategisk direktør i Mediacom.

”Per Christiansen er udnævnt på baggrund af sin evne til at favne Carat Deep Blues brede kompetencefelt indenfor analyse, strategi og kommunikationsplanlægning. Han har i mange år arbejdet med succes på netop disse felter, og derfor er det naturligt at sætte ham i spidsen for at lede enheden, der arbejder på en endnu tættere integration af kompetencerne,” siger Malene Birkebæk.