Tidl. People Group bureau-ejer stifter musikbureau

Finn Graversen
fg@kabelmail.dk

Desuden er en meget erfaren kommerciel musik-mand, Michael Ritto, trådt ind som partner i det nye bureau.

Markedsføring ændrer karakter i disse år med voldsom fart, og det skaber et forøget fokus på indhold.

Netop det forhold gør musikere og komikere til en attraktiv vare for mange virksomheder, og det er baggrunden for et nyt bureau, der går i luften i dag.

Navnet er Instant Major og er stiftet af Daniel Vangsgaard, som indtil starten af 2012 var indehaver af People Group bureauet CulturePeople.

Konceptet er, at bureauet skal repræsentere musikere og komikere – men samtidig kunne være en kommerciel partner for virksomheder, der er interesseret i at anvende kunstnerne.

“Vi kender store del af erhvervslivet herhjemme. Det at læne sig op af artister har kæmpe værdi, hvad enten det er inden for comedy eller musik. Vi kan sidde med i de møder og få det bedste ud til både artisten og virksomheden. Det giver genklang for tiden, og der er et stort marked for os,” siger Daniel Vangsgaard.

Sigtet med bureauet afspejles også i partnerkredsen, der bl.a. rummer en dreven og kommercielt indstillet musik-mand.

Der er tale om Michael Ritto.

“Jeg har længe vidst, at hvis jeg skulle starte forfra igen, skulle det være med udgangspunkt i management og rådgivning af artister. Det er der alle trådene samles i dag, og det er der, alle de nye muligheder for alvor kommer i spil. Det er der, jeg har lyst til at bruge min erfaring. Tæt på musikken hvor det hele startede. Siloerne er døde i underholdningsindustrien. Det handler i dag om formidling af talent i alle tænkelige former og på tværs af kanaler,” siger Michael Ritto om baggrunden for at involvere sig i Instant Major.

Michael Ritto var med til at stifte Medley Records, der er gået over i historien som et af landet vigtigste pladeselskaber. I 2004 stiftede han holdingselskabet MBO, der stod bag en række succesfulde labels – blandt andre Copenhagen Records og ALARM Music. I 2006 blev Michael Ritto hyret som administrerende direktør for Nordisk Film, hvor han stoppede i 2009.

Sideløbende med karrieren i musikbranchen har Michael Ritto investeret i en række kreative virksomheder, herunder AIAIAI og reklamebureauet Co+, hvor han også er bestyrelsesformand.

De to øvrige partnere er:

Christian Skjølstrup (26) der er opvokset i Odense, hvor han som 14-årig startede sin karriere i de lokale musikforeninger. Han har siden arbejdet med at arrangere koncerter og events og har desuden været manager for artister som Dúné, The Kissaway Trail m.fl.

Desuden har Christian Skjølstrup brugt sine kompetencer fra begge sider af branchen til at bygge bro mellem musikbranche og erhvervsliv og har lavet events og kampagner i samarbejde med både DSB S-tog, Converse, Arla og mange flere.

Majid Ahmad (28) har en Cand.merc. i International Marketing & Management fra CBS i baglommen og mange års erfaring som event-planlægger. Forløbet startede i 2008, da Majid Ahmad på eget initiativ begyndte at holde urban-fester i København, men tingene tog for alvor fart, da han arrangerede afterparty for Chris Brown og Rihanna.