Legos score er langt over andenpladsen, der er gået til Mercedes-Benz med en score på 36.6.
På den øvrige omdømmeliste er bilbranchen generelt godt repræsenteret. Udover Mercedes-Benz finder man nemlig også Audi på en fjerdeplads med 34.4 i score, BMW på en femteplads med 31.1 og Tesla på en sjetteplads med 30.5 i score.
På en tredjeplads har vi Bang og Olufsen, der ligger lige efter Mercedes-Benz, med en score på 35.2.
De sidste fire brands på top 10-listen inkluderer Det Kongelige Teater, Københavns Lufthavne, SAS og på en tiendeplads: chokolademærket Anthon Berg.
Højdespringere i omdømme
Rejsekort har haft en hård begyndelse, men i år kan de glæde sig over at ligge på en førsteplads som årets omdømme-højdespringer. Rejsekort har forbedret deres score med 5.3 point fra d. 1. maj sidste år til d. 30. april i år. De er altså gået fra -9,7 til -4.4 i score.