Ungt bureau skal markedsføre nyt Lars Larsen-selskab

Peter Engholm
25@mail.dk

Eovendo er nyt mediekoncept, der betaler brugerne for at se og vurdere reklamer. En konkurrence er afgjort til fordel for et lille, ungt bureau. Desuden er et mediabureau valgt.

I sidste uge fortalte Bureaubiz om Eovendo, en ny medie-platform, der giver en anderledes form for eksponering af reklamer. Et lille stykke software til afspilning hos den enkelte bruger, der kan vælge at se – og vurdere – reklameblokke, når det passer vedkommende. Og dén aktivitet bliver brugeren så kontant belønnet for.

Eovendo er stiftet af Nicolas Ibenforth og Martin Østergaard, og en af landets mest kendte annoncører, Lars “Jysk” Larsen, har investeret i konceptet, der har allieret sig med eks-direktør hos Microsoft, Jens Storm Lernø, som rådgiver, og Svenn Dam som projektdirektør.

Og til dén liste kan nu føjes to bureauer: MEC som mediabureau og det unge bureau, Anew, som reklamebureau. Om valget af sidstnævnte siger Svenn Dam:

“Vi satte os sammen og lavede en shortliste, og på baggrund af den tog vi kontakt med tre bureauer, der var indbyrdes vidt forskellige, hvad angår størrelse og de opgaver, de hidtil havde løst. Udfordringen blev løst godt i alle tre tilfælde, vidt forskelligt, og med Anew som meget praktisk og lige i øjet for os.”

Og hvad er så udfordringen?

“Den består af to dele: At generere brugere, der synes, at Eovendo er spændende og sjovt – og at kommunikere til annoncører og mediabureauer, at der er kommet et helt nyt medie. Og netop et nyt medie er et paradoks – du har alle de fede ting, som ingen andre har, men det er også så nyt, at du ikke kan dokumentere noget. Og både brugerne og de reklamer, der skal ses og vurderes, skal være på plads fra begyndelsen,” siger Svenn Dam.

Han er imidlertid fortrøstningsfuld, for både brugergrupper og artikler på bl.a. Bureaubiz og Borsen.dk vidner om en stor forhåndsinteresse:

“2/3 af brugergruppernes medlemmer har givet os deres email-adresser med ønsket om at være fra start. Og alene online-omtalen har på fem dage givet 1.000 brugere,” siger Svenn Dam.

I føler jer ikke fristet til at fortsætte ad dén sti og skrotte selve kampagnen?

“Nej. Vi går stort ud om 14 dage. Mediabureauerne vil gerne have en halv million brugere – det vil vi da også, men målet er i første omgang at skaffe 50.000 brugere,” siger Svenn Dam.

De første 25 kr., som brugerne optjener, skal doneres til en af fire velgørende organisationer efter brugerens valg. Brugerne kan tjene op mod 50-60 kr. pr. time, de ser og vuderer reklamer.