Poul, du har ret i, at biler er blevet mere generiske end tidligere. Tidligere var der oftere en teknisk feature, man kunne dramatisere i en annonce. I dag kan din produktfordel være udlignet ved en enkel software-opdatering hos konkurrenterne. Så forudsætningerne har ændret sig.
Det samme har medielandskabet. De tider er forbi, hvor en annonce i avisen og en reklamefilm i fjernsynet var nok til at nå dine KPI’er. I dag skal kampagnen kunne leve i andre kanaler, og du ser ikke nødvendigvis kommunikationen, hvis du ikke er i målgruppen. Under alle omstændigheder kræver det en anden tilgang.
Betyder det så, at al bilreklame er blevet generisk? Du siger, at du næsten ikke kan komme i tanke om noget bilmærke, der gør krav på noget, der minder om en særlig position. Det kan vi nu godt. For eksempel lavede Volvo for et par år siden en generations-kampagne, der cementerede positionen omkring sikkerhed. En poetisk og emotionel fortælling målrettet en moderne målgruppe i et moderne medielandskab.
Ligesom Volvo arbejder vi selv med at styrke den emotionelle side af Audi-brandet. Vi taler sjældent om rækkevidde og ladetid, men har udviklet en samlende idé, som vi kalder Drivefulness. Det dækker over et holistisk mindset, som al kommunikation navigerer efter – fra lancering af nye modeller til aktivering af partnerskaber.

For eksempel inviterede vi Audi-ambassadør Jesper Buch på et silent retreat, så han kunne lade op til en elbil.
Du efterlyser, at man begynder at arbejde med unikke data fremfor at bruge de samme, som alle andre. Faktisk har vi unikke data på over 130.000 personer i vores målgruppe, hvoraf halvdelen har besvaret spørgsmål om deres behov og ønsker til fremtiden. Derfor er Audi blandt andet engageret i gastronomi og design, for det ved vi, interesserer målgruppen. Vi ved også, at det gør en forskel for Audi-brandet.
Med en stigning i brandscore på 10,4%* har Audi oplevet stor fremgang ved udgangen af 2025. Samtidig er der solgt rekord mange Audi’er de sidste par år. Der er sikkert meget, vi kan gøre bedre, men vi famler altså ikke rundt i tågen, som du så malende beskriver det, Poul.
*Kilde: YouGov Brandindex, indexscore Q4, 2025 vs. Q4, 2024



